Na jakiej podstawie możesz stwierdzić, że kosmetyk jest bezpieczny? Zainteresowanie kosmetycznym światem powoduje, że ich składy i właściwości zaczynają być poddawane analizie przez zwykłych konsumentów. Skutkiem takich działań z jednej strony jest wzrost świadomości społeczeństwa i bardziej przemyślane zakupy. Z drugiej strony jednak zrodziło to lawinę mitów kosmetycznych, które powstały na skutek błędnie wyciąganych wniosków.

Najpopularniejszy mit

Wśród najpopularniejszych mitów kosmetycznych znalazł się ten, który mówi o niebezpieczeństwie produktów, które trafiają na sklepową półkę. W związku z tym konsumenci zaczęli unikać szamponów, które zawierają SLS, kremów, które w składzie mają parabeny, konserwanty i tym podobne.

Czy kosmetyk, który zostaje dopuszczony do sprzedaży może okazać się niebezpieczny?

Oceniane jest to podczas badania, jakim jest ocena bezpieczeństwa kosmetyku. Safety Assessor, czyli osoba, która jest uprawniona do tego typu działań, przeprowadza dokładną i dogłębną analizę produktu kosmetycznego, którego zwieńczeniem jest pozytywna lub negatywna ocena bezpieczeństwa kosmetyku.

Ocena bezpieczeństwa kosmetyku krok po kroku

- Sprawdzenie zgodności składu produktu z przepisami prawa,
- Przeprowadzana jest ocena toksykologiczna składników kosmetyku,
- Podczas oceny narażenia, Safety Assessor sprawdza, ile kosmetyku dziennie możemy zaaplikować na skórę, 
Ocena ryzyka dla składników kosmetyku jest kluczowym etapem, podczas którego analizie zostaje poddany każdy składnik znajdujący się w produkcie,
- Czystość mikrobiologiczna i właściwości dermatologiczne zostają sprawdzone podczas oceny wyników badań gotowego kosmetyku,
- Ostatnim krokiem jest przygotowanie raportu z oceny bezpieczeństwa kosmetyku.

Kosmetyki, co wynika z szeregu ustaw, muszą być bezpieczne, by mogły trafić na sklepowe półki. Owszem – kosmetyki mogą nam nie służyć – każdy ma inna cerę i inne potrzeby. Inną kwestią jest to, że różnie reagujemy na poszczególne składniki. Zawsze istnieje ryzyko, że produkty kosmetyczne mogą wywołać reakcje alergiczną. Jednak każdy kosmetyk, który trafia na rynek musi przejść ocenę bezpieczeństwa kosmetyku, a co za tym idzie – musi być bezpieczny.